Projekt pt. „Bieg akademicki – aktywna forma promocji sportu akademickiego i popularyzacji nauki” uzyskał finansowanie w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, w module „Popularyzacja nauki i promocja sportu”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Realizacja projektu będzie polegała na organizacji dwóch edycji biegu akademickiego (w 2022 i 2023 roku), w którym wezmą udział przedstawiciele zachodniopomorskich uczelni wyższych, w towarzystwie dorosłych uczniów najstarszych klas szkół ponadpodstawowych. Każda edycja wydarzenia będzie zawierała dwie integralne składowe: bieg akademicki wraz z oprawą biegową w postaci miasteczka biegowego oraz miasteczko naukowe, w obrębie którego, w poszczególnych stacjach, uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z rodzajami badań naukowych i testów przeprowadzanych w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, których wykonanie w prosty i szybki sposób może pokazać im jakie są ich predyspozycje w zakresie aktywności fizycznej. Celem działań projektowych jest popularyzacja sportu akademickiego, połączona z przedstawieniem w sposób przystępny przydatności wykorzystania wiedzy naukowej do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Organizatorem obu wydarzeń sportowych oraz naukowych są Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia.

Wśród osób bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację wydarzeń od strony sportowej będzie dr Marek Kolbowicz. Stronę naukową i edukacyjną koordynować będzie dr hab. Marek Sawczuk, prof. US.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą także dr hab. Monika Chudecka, prof. US, dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendo, prof. US, dr Elżbieta Sieńko-Awerianów, prof. US, dr Maciej Buryta, dr Rafał Buryta, dr Tomasz Zalewski oraz pan Filip Sejbuk.