W dniu 5 kwietnia 2024 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pn. Historia piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim w latach 1954–2024 zorganizowana przez Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia oraz Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, której celem było zaprezentowanie wyników badań przedstawicieli regionalnych ośrodków, jak i zaproszonych gości z całej Polski oraz wymiana doświadczeń i poglądów między starszym a młodszym pokoleniem badaczy dziejów piłki ręcznej.

Seminarium naukowe zrealizowano  w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencję naukową „Historia piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim w latach 1954-2024” otworzyli wspólnie Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej dr hab. Marek Sawczuk, prof. US oraz Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US. W tej części odbyły się wystąpienia okolicznościowe organizatorów i naukowe – zaproszonych gości. Następnie obrady odbywały się w dwóch panelach – jeden prowadzili dr Ryszard Stefanik oraz dr Rafał Szubert, zaś gościem honorowym był  dr hab. Michał Spieszny, prof. AWF, członek Zarządu ZPRP, Wiceprezes ds. Edukacji i Współpracy z Uczelniami Wyższymi. Drugi panel seminarium – „Badania naukowe a sukces sportowy”, współprowadzili dr Marek Kolbowicz oraz mgr Magdalena Bulikowska. Interesujące prezentacje przedstawili zarówno pracownicy Instytutu, jak również innych uczelni szczecińskich oraz ogólnopolskich, a także doktoranci ze Szkoły Doktorskiej US.

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Leonard Nowak – Uniwersytet Szczeciński

dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US – przewodnicząca – Uniwersytet Szczeciński

dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US – Uniwersytet Szczeciński

mgr Aneta Stępińska – Uniwersytet Szczeciński

mgr Monika Musiatowicz – Uniwersytet Szczeciński

mgr Aneta Baranowska – Uniwersytet Szczeciński

Szymon Stefanik – Koło Naukowe Historyków Kultury Fizycznej, Uniwersytet Szczeciński

Przemysław Tokarek – Pogoń Szczecin

6 kwietnia 2024 roku w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się Jubileuszowa Gala Piłki Ręcznej z okazji 70-lecia zorganizowanej piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim, podczas której upamiętniono dotychczasowe osiągnięcia w rozwoju dyscypliny piłki ręcznej. Uroczystość, swoją obecnością, zaszczycili m.in. Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, Minister Nauki Dariusz Wieczorek, Senator Magdalena Kochan, Poseł Jarosław Rzepa, Zastępca Prezydenta miasta Szczecin Lidia Rogaś, Dyrektor Wydziału Sportu Krzysztof Kupis, Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – Sekretarz Województwa – Dyrektor Generalnego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Włosek, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Prorektor ds. Organizacji dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US, Prezes Honorowy ZPRP Prof. dr hab. Janusz Czerwiński, Prezes ZPRP Henryk Szczepański, Wiceprezes ZPRP dr hab. Michał Spieszny, prof. AWF, Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, Prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski, Prezes Sandra SPA Pogoń Szczecin Paweł Biały, Wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego Zbigniew Lipczyński, Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Ręcznej Jakub Tarczykowski oraz Przemysław Mańkowski.

Podczas uroczystości Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, m.in. pracownikowi Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Pani dr Beacie Florkiewicz, prof. US, natomiast wyróżnienia za szczególne zasługi na rzecz rozwoju piłki ręcznej zostały przyznane przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce dr Beacie Florkiewicz, prof. US, dr. Wojciechowi Jedziniakowi oraz Adrianowi Struzikowi.

Organizatorami Gali Jubileuszowej byli Uniwersytet Szczeciński, Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia, Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej, zaś współorganizatorami – Zachodniopomorska Federacja Sportu, Zachodniopomorski Związek Piłki Ręcznej, Sandra SPA Pogoń Szczecin, Akademicki Związek Sportowy.