Zrozumienie znaczenia roli ruchu w dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną oraz uświadomienie tego każdemu człowiekowi, to wyzwanie nie tylko dla naukowców i pasjonatów kultury fizycznej, ale również dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Istotna jest zatem popularyzacja aktywności ruchowej i zwrócenie uwagi na jej rolę w życiu oraz konieczność poszukiwania rozwiązań, dzięki którym więcej osób uczestniczy w różnych formach ruchu.

Takie zadanie stawia przed sobą grono spotykających się od ponad ćwierć wieku uczestników konferencji naukowej pod hasłem „Aktywność ruchowa ludzi w różnym wieku”, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez naukowych Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia.

Konferencja została zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Naukowym Kultury Fizycznej Oddział w Szczecinie oraz Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki pod auspicjami International Association of Sport Kinetics (IASK) w dniach 7-8 grudnia 2023 roku.

Sesja plenarna odbyła się w sali audiowizualnej Biblioteki Międzywydziałowej US, a obrady w sesjach tematycznych w Zespole Pałacowo-Parkowym US w Małkocinie. Każda z sesji tematycznych była prowadzona przez moderatora i – poza prezentowaniem dokonań naukowych – obejmowała także dyskusję. Dla prelegentów przygotowano warsztaty taneczne (zumba, belgijka).

W konferencji – prowadzonej również w systemie hybrydowym – uczestniczyli przedstawiciele nauki z Polski i z zagranicy, m.in. z Brazylii, Portugalii i Hiszpanii, a także przedstawiciele szczecińskich szkół.

Tematem wiodącym było poznanie czynników różnicujących podejmowanie aktywności ruchowej przez osoby z różnych grup wiekowych i społecznych. Reprezentanci wielu dyscyplin naukowych wypracowali pewne rozwiązania na rzecz wzmocnienia motywacji do podejmowania zdrowego stylu życia, ze szczególnym akcentem na ruch, racjonalne odżywianie i radzenie sobie ze stresem. Wygłoszone referaty zostaną opublikowane w monografii.

Dziękujemy prelegentom za udział w konferencji. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku.