Podczas XV Międzynarodowej Sesji Olimpijskiej dla Delegatów Narodowych Komitetów Olimpijskich i Krajowych Akademii Olimpijskich został przedstawiony film ukazujący powstające na Uniwersytecie Szczecińskim Muzeum Olimpizmu.

Co roku na międzynarodową sesję każdy kraj wyznacza jednego reprezentanta Narodowego Komitetu Olimpijskiego. W tym roku, jako jedyna Polka, nasz kraj będzie reprezentować dr Adrianna Banio-Krajnik pracująca na stanowisku adiunkta na Wydziale Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Natomiast tegorocznym reprezentantem Narodowej Akademii Olimpijskiej jest prof. dr hab. Piotr Błajet.

Tematem głównym tegorocznej sesji jest „Ruch olimpijski i olimpizm w erze cyfryzacji”, a tematem specjalnym „Cyfrowe strategie promocji wartości olimpijskich”. Sesja obejmująca szeroki zakres tematów olimpijskich, działa jako siła napędowa w koordynacji, planowaniu i wdrażaniu projektów i inicjatyw edukacyjnych oraz buduje silną, kompetentną i skuteczną sieć.

Coroczne fora są punktem odniesienia, który stwarza warunki i możliwości dla dyrekcji Narodowych Komitetów Olimpijskich i Narodowych Akademii Olimpijskich do czerpania inspiracji i narzędzi do rozwijania i prowadzenia programów edukacji olimpijskiej w swoich krajach. To okazja do pogłębiania wiedzy, wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy komitetami z różnych krajów, w celu dzielenia się najlepszymi praktykami i lepszego wglądu w różnorodne programy edukacyjne, w tym Program Edukacji o Wartościach Olimpijskich MKOl (OVEP).

Miło nam poinformować, że podczas tegorocznej sesji dr Adrianna Banio-Krajnik zaprezentowała film dotyczący idei powstania Muzeum Olimpizmu. Eksponaty zebrane w Muzeum Olimpizmu są pamiątkami, które przekazali olimpijczycy będący studentami i absolwentami Uniwersytetu Szczecińskiego.

Prace delegacji z całego świata będą transmitowane na żywo w Internecie na stronie Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej.

Zachęcamy do śledzenia transmisji na stronie: https://ioa.org.gr/#live-event, a także poprzez Facebook International Olympic Academy: https://www.facebook.com/ioaofficial/

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Muzeum Olimpizmu US prezentowanego podczas międzynarodowej sesji:

Dr Adrianna Banio-Krajnik ukończyła studia wychowania fizycznego na Uniwersytecie Szczecińskim (2011), fizjoterapię w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii (2012) oraz dziennikarstwo sportowe na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego (2013). W 2018 roku uzyskała stopień doktora nauk o kulturze fizycznej na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (2018). Pani Doktor jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wśród wielu publikacji naukowych, jaki i popularno-naukowych specjalne miejsce zajmują pozycje związane z olimpizmem. Od 2014 roku cyklicznie pisze dla pisma edukacyjnego Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Olimpionik”. Jest autorką książki „Turystyka olimpijska. Moje pierwsze igrzyska”, redaktorką naukową „Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020 w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19” i przekładu „Summer Olympic Games Tokyo 2020 facing the coronavirus COVID-19 pandemic”.

Jej praca zawodowa jak i realizowane pasje służą nauce i realizacji olimpijskich ideałów, broniąc i czynnie promując olimpizm.

Foto: @ioaofficial