W dniu 29 września 2022 r. uchwałą Senatu US został pozytywnie zaopiniowany projekt zarządzenia Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego w sprawie utworzenia Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, zwyczajowo określane jako „CBSFC”.

CBSFC jest wyodrębnioną wewnątrzinstytutową jednostką organizacyjną Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej. W strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego istnieje już od 2015 roku, a obecna zmiana związana jest z koniecznością dostosowania działalności centrów badawczych Uniwersytetu Szczecińskiego do aktualnie obowiązujących regulacji prawnych.

Wyodrębniona jednostka wykonuje działania związane z organizowaniem, realizowaniem i promowaniem badań, współpracą z podmiotami zewnętrznymi i realizacją zleconych usług badawczych, występowaniem o granty i inne formy zewnętrznego finansowania działalności CBCFC.

Zgromadzona w laboratoriach kinezjologii, fizjologii wysiłku, biochemii i genetyki specjalistyczna aparatura badawcza umożliwia prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o kulturze fizycznej.

Osobą powołaną na stanowisko Kierownika CBSFC w Uniwersytecie Szczecińskim na okres do dnia 31 sierpnia 2024 r. został dr Maciej Buryta.