W dniu 29 września 2022 r. uchwałą Senatu US został pozytywnie zaopiniowany projekt zarządzenia Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego w sprawie utworzenia Muzeum Olimpizmu.

Muzeum jest wyodrębnioną ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadzącą działalność badawczo-naukową, dydaktyczną, popularyzatorską i promocyjną w zakresie olimpizmu w ujęciu interdyscyplinarnym.

Do głównych celów działalności Muzeum Olimpizmu zaliczyć można promocję zagadnień związanych z olimpizmem oraz inicjowanie i organizowanie współpracy na rzecz olimpizmu w ujęciu naukowym jak i edukacji olimpijskiej w kraju i za granicą.

Aktywność Muzeum związana będzie z organizowaniem i realizowaniem interdyscyplinarnych badań i ekspedycji naukowych oraz promowaniem wyników prowadzonych badań. Umożliwi również organizowanie konferencji, warsztatów, seminariów, szkół letnich oraz innych wydarzeń o charakterze naukowym, dydaktycznym lub popularyzatorskim związanych z olimpizmem.

Osobą powołaną na stanowisko pełniącego obowiązki Dyrektora Muzeum Olimpizmu w Uniwersytecie Szczecińskim do dnia 31 sierpnia 2024 r jest dr hab. Jerzy Eider, prof. US.